همایش ملی فقه هنر
صفحه اصلی آرشیو اخبار گالری فراخوان ارسال آثار رسانه های دیگر ارتباط با ما
گزارشی از دومین همایش ملی فقه هنر
گزارشی از دومین همایش ملی فقه هنر

دوّمین همایش فقه هنر به همت مدرسه اسلامی هنر و با مشارکت دفتر تبلیغات اسلامی در تاریخ چهارشنبه ۲۷ دیماه و در دو نوبت صبح و عصر، در سالن همایشهای بین المللی غدیر برگزار شد. آیت الله علیدوست- بعنوان دبیر علمی همایش -آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی، حجت الاسلام دکتر احمد واعظی، دکتر محمود حکمت نیا و ... ...

دوّمین همایش فقه هنر به همت مدرسه اسلامی هنر و با مشارکت دفتر تبلیغات اسلامی در تاریخ چهارشنبه ۲۷ دیماه و در دو نوبت صبح و عصر، در سالن همایشهای بین المللی غدیر برگزار شد. آیت الله علیدوست - بعنوان دبیر علمی همایش - آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی، حجت الاسلام دکتر احمد واعظی، دکتر محمود حکمت نیا و ... از ارائه دهندگان مقاله در این روز همایش بودند. 
 


الف. بخش محتوایی

تدوین محورهای مقالات همایش دوم از اسفندماه 1395 و با تشکیل شورای علمی این همایش، آغاز شد. مطابق سیاست‏گذاری شورای علمی همایش به ریاست حضرت آیت‌‏الله علیدوست، تصمیم بر عدم تکرار مسائل موجود در باب غنا و مجسّمه‌‏سازی و شعر و ... – گرفته شد؛ ولو این‏که جنبه بازپژوهی و نقد و حاشیه بر احکام مشهور داشته باشد. محورهای همایش دوم از این نظر، حتّی نسبت به همایش اوّل نیز کاملاً تولیدی و نوپردازانه تدوین گردید. کما این‏که از لیست نویسندگان و اساتیدی که در دستور کار سفارش مقاله قرار گرفتند نیز غنی‌‏تر و بالاتر از همایش قبل، بسته شد. این مطلب هم با مراجعه به محورهای فراخوان و هم با مراجعه به لیست نویسندگان مقالات این دو همایش، قابل مشاهده است.

 

 


19 استاد و پژوهشگر فقه و حقوق، با تعیین موضوعی مشخّص و ارسال چکیده، سفارش نگارش مقاله برای همایش دوم را پذیرفته‏ اند و مشغول تکمیل متون مقالات خویش هستند. از این میان، 16 نفر دارای حداقل مدرک دکتری یا سطح چهار حوزه هستند و 3 نفر نیز به‏ عنوان مجتهد و صاحب نظر فقه و اصول شناخته می‏ شوند. همچنین 11 تن از 19 نویسنده مذکور، عضو هیأت علمی مراکز آموزشی پژوهشی و یا (در محیط علمی) دارای درجه اجتهاد شمرده می‏ شوند. تعداد قابل توجّهی از مقالات نیز هم در عنوان و هم در محتوای تولید شده، به‏ روز و نوآورانه است؛ به‏ گونه‏ای که مرزهای جدید این دانش را شکل می ‏دهند و از این حیث، حتّی نسبت به همایش پیشین نیز پیشرفت و غنای بیشتری مشاهده می‏ شود؛ با این‏که گمانه ‏زنی ‏های قبلی کارشناسان، خلاف این اتّفاق را پیش‏ بینی می‏ کرد. 
 


 


ب- بخش اجرایی

همایش دوم با وجود امر صریح رهبر معظّم انقلاب و پیگیری‏ های مکرّر مدیر مدرسه اسلامی هنر و دبیرخانه همایش، با حمایت و پشتیبانی اندکی از سوی نهادهای علمی و فرهنگی مواجه گردید. اما با وجود کاستی‌‏ها، همایش دوم با ترتیبات مناسب و شایسته ‏ای برگزار شد و بازتاب خوبی هم در رسانه‏‌های مکتوب و صوتی و تصویری داشت. خوشبختانه برکت ورود مقام معظم رهبری در همایش اوّل، و عنایت بزرگان و اساتید صاحب ‏نام حوزه و دانشگاه به این همایش، سبب  بالارفتن ارزش خبری آن شده و البته حساسیت ‏ها در نحوه برگزاری را نیز بالا برده است.

در نهایت امیدواریم با همکاری وسیع ‏تر نهادهای علمی و فرهنگی کشور، همچنان شاهد حفظ و بلکه ارتقاء بیشتر کیفیت در برنامه‏ ریزی و اجرای همایش ‏های بعدی توسّط مدرسه اسلامی هنر باشیم.

دبیر اجرایی همایش ملی فقه هنر - دکتر مهدی همازاده

1396/11/8 ساعت 09:26
کد 68
لینک خبر
بازخورد